Aghjunghje punti, righe è testi di un poligonale da Excel in AutoCAD

Aghju questa lista di coordinate in Excel. In sti ci hè una coordenata X, una coordenata Y, è ancu un nome per u vertice. Ciò chì vogliu hè di tirà nant'à AutoCAD. In questu casu utilizeremo l'esecuzione di script di un testi concatenati in Excel.

Concatenate un comando per l'inserimentu di punti in AutoCAD

A tavula presentata in u graficu, cum'è si pò vede, include una colonna cù u nomu di vertice, poi coordinate UTM per e colonne X, Y.

A prima cosa da fà hè di concatenate e coordinate cume u comando di AutoCAD li aspetta. Per esempiu, per tracciare un puntu avemu occupà: coordinata POINT X, coordinata Y.

Allora, ciò chì daremo hè inserisce una nova colonna cù i dati concatenati, in forma:

PUNTO 374037.8,1580682.4
PUNTO 374032.23,1580716.25
PUNTO 374037.73,1580735.14
PUNTO 374044.98,1580772.49
PUNTO 374097.77,1580771.83
PUNTO 374116.27,1580769.13

Per fà sta concatenazione aghju fattu ciò chì seguita:

  • Aghju chjamatu a cellula D4 cù u nome POINT,
  • Aghju creatu cù a funzione concatenata, una stringa chì include a cella POINT, allora aghju lascitu un spaziu cù »«, allora aghju avutu concatenata a cellula B5 cù un arrotondu à duia cifre, e poi à tracciate a virgula che aghju utilizata «,», allora aghju concatenate a cellula C5. Allora aghju copiatu per u restu di e righe.

Attraversate i punti in Excel

Aghju copiatu i cuntenuti di a colonna D in un schedariu di testu.

Per eseguirli, hè scrittu in a barra di comando SCRIPT, dopu a chjave Enter. Chì alza u scout è aghju circà u schedariu chì aghju chiamatu geofumadas.scr. Una volta sceltu, u buttu apertu hè pressatu.

E voilà, ci avemu i vertici tracciati.

In casu chì i punti ùn sò micca visibili, hè necessariu avvicinà u set completo di oggetti. Per questo scrivemu u cumandamentu Zoom, enter, Extent, enter.

In casu chì i punti ùn vennu micca molto visibili, u comando PTYPE hè eseguitu, quellu chjamatu in l'imagine hè sceltu.

Concatenate u comando in Excel è traccia u poligonu in AutoCAD

Staccà u poligonu sarà a stessa logica. cù a variante chì occuparemu u cumplessu PLINE, quandu e coordinate concatenate è infine u comando CLOSE.

PLINE
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
close

Avemu chjamatu stu script geofumadas2.scr, è quandu esegu, avemu la traccia di u disegnu. Aghju sceltu u culuru giallu per notà a differenza cù i vertici rossi.

Concatenate u comando in Excel è tù notate i vertici in AutoCAD

Infine, prendemu nota di i testi in a prima colonna cum'è annotazioni in ogni vertice. Per questo, avemu catena u cumandamentu in u seguente modu:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Questu cummentu raprisenta:

  • U cumannatu TEXT,
  • A situazione di u testu, in stu casu ghjustificatu, hè per quessa a lettera J,
  • U punti centrali di u testu, avemu sceltu Centre, eccu perchè a lettera C
  • A coordinata concatenata X, Y,
  • Dopu a dimensione di u testu, avemu sceltu 3,
  • L'angghiu di rotazione, in stu casu 0,
  • Infine, u testu chì speremu, chì in a prima fila sarà u numeru 1

Sò propagatu versu l'altre cellule, hè cusì:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEXT JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

I chjamassi a geofumadas3.cdr file

Aghju attivatu u culore verde, per notà a differenza. Una volta chì u script hè executatu, avemu u testu in a dimensione indicata, proprio in u centru di a coordenata.

Scaricà u File AutoCAD utilizzatu in stu esempiu.

L'articulu mostra cumu u mudellu hè custruitu. Se occupà u mudellu in Excel, già custruitu per cunsulà solu dati, Pudete cumprà quì.

Una risposta à "Tira i punti, e linee è i testi di un poligonu da Excel à AutoCAD"

  1. Aghju bisognu di aiutu
    Aghju da disegnà cintunarii di rettanguli chì rapprisentanu a cuncessione minera, sò rettanguli cù puntu mediu è lati x è y, tandu aghju bisognu d'aiutu, aghju i dati in excel

Lascia una risposta

U vostru indirizzu email ùn esse publicatu.

Stu situ utilizeghja Akismet per reducisce u puzzicheghju. Sapete ciò chì i dati di i vostri dati è processatu.